Coworkings.cz

Coworkings.cz

Jak začít podnikat na volné noze

Máte každé ráno pocit, že další den v práci nepřežijete? Pracujete v oboru, kde se uplatníte i samostatně? Pak je pro vás tím správným řešením tzv. volná noha.   

Co to vlastně je „volná noha“

Být na volné noze znamená, že pracujete samostatně, sami si sháníte zakázky, se staráte o své klienty, řídíte si svůj čas a určujete ceny, které vaše služby stojí. Nemáte žádného šéfa a obvykle ani žádné zaměstnance.

Z formálního hlediska můžete být osobou samostatně výdělečně činnou, mít svobodné povolání nebo být majitelem firmy. Většina lidí si volnou nohu spojí s profesí herce, novináře, muzikanta, výtvarníka, ale spektrum služeb takto poskytovaných jen mnohem širší – od expertních služeb všeho druhu až po nejrůznější řemesla. Stanete se tzv. freelancerem, nezávislým odborníkem. 

Než spálíte mosty, připravte se

Rozhodnutí odejít na volnou nohu většinou v lidech nějakou dobu zraje. Pokud je to možné, důkladně se připravte. Určitě byste měli mít vybranou formu svého podnikání. Svobodné povolání se hodí jen na přesně definované profese, které mají vlastní profesní komory. Freelanceři jsou velmi často také OSVČ, tedy živnostníci, ale udělat si můžete třeba také s.r.o. Dnes už to sice netrvá tak dlouho, ale být připravený znamená úsporu dnů i týdnů. Nezapomeňte se informovat, jak je to s platbami sociálního a zdravotního pojištění. Na volné noze je to jen vaše zodpovědnost. 

Minimálně na prvních několik měsíců byste měli mít určitou finanční rezervu. Ne vždy se všechno rozběhne dost rychle a zdaleka ne všichni klienti platí přesně v termínech splatnosti. Pokud pracujete pro velké nadnárodní firmy, smiřte se s dlouhým čekáním. Abyste vůbec mohli vyfakturovat, potřebujete číslo objednávky a na to se dlouho čeká. Díky tomu se klasická čtrnáctidenní splatnost se může protáhnout i na měsíce. 

Dobré je mít předem také zajištěné zakázky, ale nikdy je nepřetahujte svému poslednímu zaměstnavateli, mohl by vás zažalovat. Naopak můžete nabídnout svému zaměstnavateli své služby externě třeba na přechodnou dobu. Mnohé firmy to uvítají. 

Rozhodně doporučuji nebýt závislý na jediném klientovi. Jeho ztráta totiž může mít fatální následky. Než si vybudujete dostatečnou pozici, můžete se spojit s několika dalšími freelancery a vzájemně si dohazovat zakázky. Menší zakázky můžete dělat i jako vedlejší příjem, přivyděláte si a zároveň získáte reference, ještě než se osamostatníte. 

Dejte o sobě vědět

Cest, jak oznámit světu „tady jsem a přijímám zakázky“, je mnoho. Závisí na oboru podnikání. Zatímco někdo se neobejde bez kvalitního webu, jiný si vystačí jen s ústním doporučením, nebo cedulí na plotě. Existují také různé platformy pro freelancery, které buď nabízejí jednotlivé experty, nebo jim naopak dávají možnost přihlásit se o zakázky. Za to si berou buď procenta z odměny, nebo musíte zaplatit za vlastní prezentaci jednorázový poplatek. V úplných začátcích podle mých zkušeností nemá smysl investovat do velké reklamy. Můžete si zdarma vytvořit profil u nás na coworkings.cz, tato platforma vám poskytne krásnou prezentaci do začátku. 

Nechoďte pod cenu

Vaše ceny by měly odpovídat vašim zkušenostem, ale také situaci na trhu. Rozlišujte podle obtížnosti, ale také podle konkrétního klienta. To, co bez mrknutí oka zaplatí velká firma, je pro malou firmičku, nebo neziskovku neúnosné. Podpořit dlouhodobé kontrakty můžete množstevními slevami, ale nikdy nepracujte za cenu, která se vám prostě nevyplatí. 

Chce to systém!

Hodně lidí se bez šéfa těžko donutí k pravidelnému režimu. Je úplně jedno, jestli pracujete v noci, nebo ve dne, ale neflákejte se. Na každý den si dejte pevné cíle a snažte se je splnit. Vytvořte si systém jak pro práci, tak pro finance. Volná noha je nejen o odbornosti, ale také o schopnosti ovládat sám sebe, svůj čas i své schopnosti. 

Sdílejte článek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email
vyhody sdilenych prostor coworkings

5 výhod sdílených prostor

Všichni jsme slyšeli příběhy známých podnikatelů, kteří začínali v garážích, ložnicích a suterénech. V dnešní době mají podnikatelé mnohem lepší a vstřícnější podmínky. Mohou využívat

Celý článek »