Coworkings.cz

Coworkings.cz

Co je Coworking?

Co je coworking? Skvělá otázka. V tomto článku projdeme některá klíčová fakta a definice coworkingu, a také mnoho typů coworkingových prostorů.

Coworking je nově vznikající styl pracoviště. Obvykle jde o sdílený pracovní prostor, který nabízí inovativní prostředí. Ve svém přístupu je pružnější než klasická kancelář.  

Coworking nabízí sdílení vybavení, prostorů, nápadů a také plno inspirace od ostatních spolupracovníků. V téměř každé zemi existují tisíce těchto sdílených kanceláří, známých jako coworkingové prostory. 

Historie

Slovo „coworking“ ve vztahu ke sdílenému kancelářskému prostředí poprvé použil Brad Neuberg v roce 2005. Byl to podnikatel s velkými sny. Vytvořil první coworkingový prostor, jak ho známe dnes, v San Franciscu. Otevřeno bylo pouze 2 dny v týdnu. Během prvního měsíce nikdo nepřišel, protože nikdo nikdy neslyšel o „pracovním prostoru“. Chtělo to čas.

Růst Coworkingu

Nyní se ve většině velkých měst po světě objevují coworkingové prostory s roční mírou růstu 24,2 %. V Česku vznikají tato centra od roku 2009, převážně ve větších městech jako je Praha, Brno nebo Ostrava.

Předpokládá se, že do roku 2022 bude více než 30 432 pracovních prostor a více než 5,1 milionu spolupracujících členů.

Coworking je nová cesta s udržitelným způsobem práce. Je to globální pilíř na křižovatce nemovitostí, technologií a komunity, který bude formovat způsob, jakým pracujeme v budoucnosti.

Zdroj: Google Trends

Pojďme se podívat na různé definice coworkingu

Co je Coworking? ~ Google

Ve slovnících pojmů Google je coworking typ práce zahrnující „používání kanceláře nebo jiného pracovního prostředí osobami, které jsou samostatně výdělečně činné nebo pracují pro různé zaměstnavatele, obvykle za účelem sdílení zařízení, nápadů a znalostí“.

Co je Coworking? ~ Gail Palethorpe, spisovatel a světový cestovatel

„Coworking je místo, kde si můžete dát espresso, zdřímnout si v houpací síti, nebo se úplně ponořit do svého pracovního světa. Můžete se podělit o vaše myšlenky s ostatními, naučit se nové technické dovednosti nebo najít mentora či investora, který uvěří vašemu nápadu. Coworking je nový způsob práce se svobodnou volbou, kde na světě chcete být a kdy chcete pracovat.“

Co je Coworking? ~ Jamie Orr, zakladatel Tahoe Mountain Lab

„Coworking je o vytvoření lepšího místa pro práci a v důsledku toho o lepším způsobu práce. Coworkingové prostory poskytují více než jen kanceláře. Jsou to komunitní centra.

Proč lidé používají prostory pro spolupráci?

Pro ty, kteří právě začínají podnikat, je coworkingový prostor perfektní volbou.

Dostupnost – nízké náklady díky sdílenému prostoru.

Komunita – mnoho lidí se zbaví pocitu izolace při práci z domova.

Spolupráce – většina členů jsou neuvěřitelně různorodí a mohou se s vámi podělit o zkušenosti.

Efektivita – prostředí sdílených prostor žene k větším výkonům a úspěchům.

Zde je jen několik dalších typů lidí, kteří se běžně připojují k pracovním prostorům…

Malé a střední podniky

Pro malé a střední podniky sdílené prostory obsahují jen režijní náklady, neexistují žádné dlouhodobé pronájmy a obvykle je k dispozici vše, co k podnikání potřebují, od konferenčních místností po kuchyňku.

Mnoho sdílených prostor se nachází v centru měst, kde je snadný přístup k dopravě, kavárnám, obchodům a tělocvičnám. Není to sen, mít vše v blízkosti práce?

Jako majitel malé firmy se už nikdy nebudete muset starat o zásoby toaletního papíru nebo shánění opravárenské společnosti, sdílený prostor se o všechno postará za vás.

Je to také velká šance získat nové kontakty, protože prostory pro spolupráci často organizují různé akce, workshopy, obědy a další vzdělávací nebo společenské aktivity pro své členy.

Lidé na volné noze

Co se týče lidí na volné noze, coworking prostor = svoboda, kde a kdy pracovat se všemi výhodami produktivního kancelářského prostředí plus velkou výhodou pracovat ve společnosti osob podobného zaměření. Coworking je skvělá volba pro ty, kteří by jinak byli nuceni pracovat sami doma nebo v hlučné kavárně, kde by se mohli cítit izolovaně.

Vzhledem k tomu, že sdílené prostory jsou plné zajímavých a ambiciózních lidí pracujících ve všech různých odvětví podnikání, je zapojení se do sdíleného prostoru skvělým způsobem, jak navázat nová přátelství, setkat se s potenciálními klienty, a dokonce potkat potenciální obchodní partnery!

Velké společnosti

Velké společnosti zaměřené na budoucnost využívají coworkingové prostory kvůli výhodám pro své zaměstnance i možnosti vytváření další sítě s lidmi mimo vlastní společnost.

V coworkingových kancelářích se setkáte s komunitou talentovaných lidí, lektorů a potenciálních partnerů či klientů, je zde spousta příležitostí k navázání spolupráce. Mnoho z těchto lidí organizuje akce související se zdravím a wellness, aby podporovaly vyvážený životní styl, jako jsou například kurzy jógy.

DRUHY Coworkingových prostor (míst) ve světě

Coworking má své i specifická místa zaměřené pro pracovníky z konkrétních oborů.

Některá místa jsou designérskými sny v historických budovách, jiné jsou klasického uspořádání kanceláří; ale to, co všichni mají společného, ​​je „komunita“, stejně jako závan čerstvě uvařené kávy a přátelská atmosféra.

Rozmanitost coworkingových prostorů nabízí flexibilní uspořádání, vizuální umělecká studia v přepracovaných průmyslových budovách, nebo záměrně navržené coworkingové prostory s ergonomickými zázraky, které vás udrží v pohodlí při práci. Dále se sdílené prostory mohou dělit dle specializace. Některé coworkingové prostory jsou zaměřené jen pro dané odvětví, jako jsou právníci, tanečníci, umělci, technici a další.

Zajímavost na závěr

Instagram – Mike Krieger a Kevin Systrom navzdory několika chybám dokázali vyvinout aplikaci Instagram za 8 týdnů ve sdíleným prostoru.

Sdílejte článek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email
vyhody sdilenych prostor coworkings

5 výhod sdílených prostor

Všichni jsme slyšeli příběhy známých podnikatelů, kteří začínali v garážích, ložnicích a suterénech. V dnešní době mají podnikatelé mnohem lepší a vstřícnější podmínky. Mohou využívat

Celý článek »